- Komerční sdělení-zpravy
DomůRady a NávodyVybudujte si vyvýšený záhon

Vybudujte si vyvýšený záhon

-

Mluví se o nich jako o moderních záhonech pro pohodlné pěstování zeleniny. Používali je však už naše prastaré mámy, které chtěly využít neúrodných kusů země ve dvorech či předzahrádkách. K pěstování květin, bylinek nebo rychlení sazenic.

Možná máte sami kdesi u chodníku, okapu nebo sloupů místa, kde ze země vykukují betonové základy, na kterých ani skalničky nechtějí růst. Přeměňte je na malé vyvýšené záhony, do kterých můžete vysadit třeba kontejnerované sazenice jahod. Ty vám už v příštím roce přinesou početnou úrodu sladkého ovoce.

Vymezte si prostor
Vyvýšený záhon nemusí být ani prostorný, ani vysoký. Neexistuje žádné pravidlo, které by určovalo ideální velikost. Důležité je pouze to, aby vznikl prostor s vhodnou hloubkou pro kořeny zamýšlené výsadby a šířkou dostatečnou k tomu, aby byla oporou pro nadzemní část rostlinek. U jahod můžeme hovořit o 15centimetrovém vyvýšení nad úroveň terénu a 50centimetrové šířce při trojúhelníkovém sponu výsadby.

Čtěte také:

Jak udržet plevel pod kontrolou

Sluneční místo je vítáno, důležité je však vyhnout se kritickým místům. Pokud zaberete kočkám jejich vyšlapaný chodníček, budou brát nový záhon jako výzvu k hrabání. Obsadíte-li místo pod okapovou linií střechy, kapky vody vám brzy vybijí v záhonu žlábek a zeminou znečistí rostlinky. Odhalte všechny nástrahy s předstihem.

Podklad zbavte plevele
Nespoléhejte se na to, že vrstva zeminy udusí vytrvalé plevele. Vyčistěte prostor budoucího záhonu od kamenů a kořenů. Ty části zeminy, které lze zkypřit, překopejte motykou, abyste nový záhon propojili s podzemní zásobárnou vláhy. Protože každé vyvýšení nad okolní terén znamená, že voda se bude snažit z půdy dostat co nejrychleji pryč.

Vytyčte si obvodové linie záhonu a využijte při tom všeho, co už stojí na místě. Sousedí-li záhon s chodníkem vytaženým nad úroveň terénu, použijte jej jako jednu ze stran. Ušetříte si materiál, čas i námahu. Nevyrábějte záhon, který je rozměry nad vaše síly, protože jej celý budete muset naplnit zeminou.

Obruba musí unést zátěž
Možná máte staré ostře pálené mrazuvzdorné cihly, možná se vám na okraji dvora povaluje staré silniční svodidlo, několik železničních pražců, nebo jste si vyhlédli desky, se kterými vytvoříte okraje příštího záhonu. Ať se rozhodnete pro kterýkoli z materiálů, důležité je, aby byl dostatečně pevný na to, aby udržel zeminu na místě. Půda v zimě promrzá a zvětšuje svůj objem. Tlačí na oporu více než v suchých letních dnech.

Nejosvědčenějším způsobem je ukotvit obrubu do země. Natlučte staré ocelové trubky nebo pevné dřevěné kolíky do země a upevněte k nim drátem oporu tak, aby zůstaly ukryty uvnitř v záhonu. Tak získáte ucelený prostor, který na pohled připomíná velký nepřenosný květináč.

Živiny do zásoby
S mizerným podkladem a omezenými možnostmi obrábění půdy je výhodné vytvořit při budování vyvýšeného záhonu zásobu živin na několik let. Ideálním materiálem je starý vyzrálý kompost s vůní rašeliny. Přebytek dusíku z něj už dávno odplavila voda a dnes je spíše zásobárnou organického materiálu pro mikroorganismy a drobné půdní živočichy. Právě ty zajistí kyprost zeminy a její úrodnost.

Utlačte na dno záhonu 5centimetrovou vrstvu kompostu a zasypte jej zeminou tak, aby přečuhovala několik centimetrů nad okraj obruby. Koncem léta ji obvykle naleznete na zahrádce tam, kde jste vykopali brambory. Je zkypřená kořínky a rozpadá se na malé hrudky, se kterými se dobře manipuluje.

Potrvá několik dní, než zvlhčená zemina pod svou vlastní tíhou ulehne. Ubijte ji deskou, ušlapejte a polijte, aby slehla. Přebytek vzduchu jí v lehkosti nijak nepomůže. Pouze pokud byste ji nadlehčili přimícháváním zahrádkářského rašelinového substrátu.

Do zimy se ještě zakoření
I když je srpen měsícem výsadby jahod, ty, které byly zapěstovány v kontejnerech, stihnou dostatečně zakořenit i při včasné zářijové výsadbě. Stačí, když jim pomůžete dostatkem vláhy a hnojivem s převahou draslíku a fosforu nad dusíkem. Může to být cokoliv, co vám na zahrádkářské prodejně k sazenicím nabídnou. Důležité je pouze to, abyste výživu oddálili alespoň jeden týden po výsadbě. V této době už budou všechny poškozené kořínky zotaveny a připraveny k dalšímu rozmachu.

Nový záhon však můžete využít na cokoli jiného. Stihnete si na něm z sazenic ještě do podzimu vypěstovat lístkový salát, z výsevů stihnete ředkvičku, ale i trio asijských listových zelenin – mibunu, mizunu a komatsunu. A pokud přece jen toužíte raději po ozdobné výsadbě, brzy přijde sezóna výsadby tulipánů, narcisů, modřic a dalších cibulovin.

Další články autora

Osvědčený návod k přežití léta

Letní vedra jsou zatěžkávací zkouškou i pro zdravé, nemluvě o seniorech a lidech trpících závažnými onemocněními. Pokud budete dodržovat následující doporučení, můžete výrazně snížit zdravotní rizika,...

Třináct jednoduchých tipů, jak se vyspat iv horkém počasí

Horka dávají našemu tělu zabrat a někdy znemožňují i ​​pořádný spánek. Nabízíme návod, jak s nimi zabojovat. Vlny extrémních veder člověku nejen ztěžují možnost ochladit se...

Nevíte kam se vybrat nejbližší víkend?

Nedaleká destinace nabízí plnohodnotnou dovolenou pro malé i velké. Stačí překročit hranici mezi Slovenskem a Rakouskem a ocitnete se v regionu, který patří v Rakousku k...

Pětkrát Tunisko – provedeme vás jeho nejpřitažlivějšími místy

Tunisko je země plná rozmanitosti. Tunisko je země, která nabízí turistům letoviska, pláže, typické mediny, hory bizarních tvarů, pohádkové oázy, solná jezera, množství památek, unikátní architekturu....

Nejnovější články

- Reklama -PR článek