- Komerční sdělení-zpravy
DomůRady a NávodyOsvědčený návod k přežití léta

Osvědčený návod k přežití léta

-

Letní vedra jsou zatěžkávací zkouškou i pro zdravé, nemluvě o seniorech a lidech trpících závažnými onemocněními.

Pokud budete dodržovat následující doporučení, můžete výrazně snížit zdravotní rizika, která souvisejí s vysokými a úmornými vedremi.

Pitný režim – nezapomínejte pít průběžně po celý den v menších dávkách. Nejlepší je čistá voda. Nepijte příliš studené nápoje, senioři i jejich blízcí by neměli zapomínat, že ve starším věku člověku necítí žízeň ani při dehydrataci. O to důležitější je u seniorů kontrolovat příjem tekutin.

Čtěte také:

Vybudujte si vyvýšený záhon

Jezte lehká jídla – ve vedrech se vyhýbejte těžko stravitelným, mastným jídlům. Upřednostněte zeleninové saláty, vhodnější jsou lehčí dresinky na bázi olivového oleje a citrónové šťávy, ryby, drůbež, lehké polévky, jídla z čerstvé, dušené nebo na páře připravené zeleniny.

Vhodně se oblékejte – před horkem se chraňte lehkým prodyšným oblečením z přírodních a světlých materiálů, které zakryje většinu těla, mezi oblečením a vaší kůží se tak vytvoří relativně stabilní mikroklima. Nezapomínejte ani na pokrývku hlavy a kvalitní sluneční brýle. I boty by měly být vzdušné a pohodlné, aby se vám nepotily nohy.

Větrejte – i větrat je třeba ve vedrech správně. Pokoje, které jsou přímo vystaveny slunci, větrejte jen večer, když se ochladí, k ochlazení vzduchu můžete použít i rozložené mokré ručníky. Pokud používáte ventilátor, neměl by být nasměrován přímo na vás.

Sprchujte se – rozhořčenost pomůže zahnat i vlažná sprcha. Rozhodně se ovšem nesprchujte v příliš studené vodě, mohli byste si způsobit teplotní šok. Nejprve začněte příjemně teplou, postupně ochlazujte a skončete vlažnou vodou. Postupujte od chodidel směrem nahoru.

Natírejte se – vhodné přípravky s ochranným faktorem by měly být samozřejmostí. Nezapomínejte si natírat obličej a pokožku i pod oblečením, které také propouští UV záření. Používejte opalovací krém s vysokým UV faktorem.

Přípravky na opalování se potírejte 20 – 30 minut před pobytem na slunci. Nezapomeňte si natřít i nos, uši, nárty nohou nebo krk – místa na těle, na která mnozí často zapomínají. Znamínka si natřete speciální tyčinkou s vysokým ochranným faktorem. Pro děti jsou vhodnější přípravky na opalování s minerálními filtry, nikoli chemickými.

Záření UVB způsobuje spálení pokožky, zatímco záření UVA proniká hlouběji do kůže a podporuje stárnutí pokožky. UV záření může vážně poškodit DNA kožních buněk. Důsledkem může být obávaná rakovina kůže. Toto riziko se zvyšuje s počtem a závažností spálení, které jste utrpěli během života.

Nezapomeňte ani na vhodné ošetření pokožky po slunění, hydratujte ji nejen zevnitř dodržováním pitného režimu, ale také vhodnými hydratačními přípravky. Dámy mohou nosit v kabelce i rozprašovač s čistou vodou, kterou si lze podle potřeby postříkat obličej, zátylek či ruce.

Další články autora

Třináct jednoduchých tipů, jak se vyspat iv horkém počasí

Horka dávají našemu tělu zabrat a někdy znemožňují i ​​pořádný spánek. Nabízíme návod, jak s nimi zabojovat. Vlny extrémních veder člověku nejen ztěžují možnost ochladit se...

Nevíte kam se vybrat nejbližší víkend?

Nedaleká destinace nabízí plnohodnotnou dovolenou pro malé i velké. Stačí překročit hranici mezi Slovenskem a Rakouskem a ocitnete se v regionu, který patří v Rakousku k...

Pětkrát Tunisko – provedeme vás jeho nejpřitažlivějšími místy

Tunisko je země plná rozmanitosti. Tunisko je země, která nabízí turistům letoviska, pláže, typické mediny, hory bizarních tvarů, pohádkové oázy, solná jezera, množství památek, unikátní architekturu....

Pět zákoutí Slovenska na prodloužený víkend

Východ Slovenska nabízí i takové cestovatelské lahůdky. Průlom DunajceTvoří hranici mezi Slovenskem a Polskem a turisté jej považují za nejatraktivnější místo v regionu. Splavit ho na...

Nejnovější články

- Reklama -PR článek