Letní vedra jsou zatěžkávací zkouškou i pro zdravé, nemluvě o seniorech a lidech trpících závažnými onemocněními.
Pokud budete dodržovat následující doporučení, můžete výrazně snížit zdravotní rizika, která souvisejí s vysokými a úmornými vedremi.
Pitný režim – nezapomínejte pít průběžně po celý den v menších dávkách. Nejlepší je čistá voda. Nepijte příliš studené nápoje, senioři i jejich blízcí by neměli zapomínat, že ve starším věku člověku necítí žízeň ani při dehydrataci. O to důležitější je u seniorů kontrolovat příjem tekutin.
Čtěte také:
Vybudujte si vyvýšený záhon
Jezte lehká jídla – ve vedrech se vyhýbejte těžko stravitelným, mastným jídlům. Upřednostněte zeleninové saláty, vhodnější jsou lehčí dresinky na bázi olivového oleje a citrónové šťávy, ryby, drůbež, lehké polévky, jídla z čerstvé, dušené nebo na páře připravené zeleniny.
Vhodně se oblékejte – před horkem se chraňte lehkým prodyšným oblečením z přírodních a světlých materiálů, které zakryje většinu těla, mezi oblečením a vaší kůží se tak vytvoří relativně stabilní mikroklima. Nezapomínejte ani na pokrývku hlavy a kvalitní sluneční brýle. I boty by měly být vzdušné a pohodlné, aby se vám nepotily nohy.
Větrejte – i větrat je třeba ve vedrech správně. Pokoje, které jsou přímo vystaveny slunci, větrejte jen večer, když se ochladí, k ochlazení vzduchu můžete použít i rozložené mokré ručníky. Pokud používáte ventilátor, neměl by být nasměrován přímo na vás.
Sprchujte se – rozhořčenost pomůže zahnat i vlažná sprcha. Rozhodně se ovšem nesprchujte v příliš studené vodě, mohli byste si způsobit teplotní šok. Nejprve začněte příjemně teplou, postupně ochlazujte a skončete vlažnou vodou. Postupujte od chodidel směrem nahoru.
Natírejte se – vhodné přípravky s ochranným faktorem by měly být samozřejmostí. Nezapomínejte si natírat obličej a pokožku i pod oblečením, které také propouští UV záření. Používejte opalovací krém s vysokým UV faktorem.
Přípravky na opalování se potírejte 20 – 30 minut před pobytem na slunci. Nezapomeňte si natřít i nos, uši, nárty nohou nebo krk – místa na těle, na která mnozí často zapomínají. Znamínka si natřete speciální tyčinkou s vysokým ochranným faktorem. Pro děti jsou vhodnější přípravky na opalování s minerálními filtry, nikoli chemickými.
Záření UVB způsobuje spálení pokožky, zatímco záření UVA proniká hlouběji do kůže a podporuje stárnutí pokožky. UV záření může vážně poškodit DNA kožních buněk. Důsledkem může být obávaná rakovina kůže. Toto riziko se zvyšuje s počtem a závažností spálení, které jste utrpěli během života.
Nezapomeňte ani na vhodné ošetření pokožky po slunění, hydratujte ji nejen zevnitř dodržováním pitného režimu, ale také vhodnými hydratačními přípravky. Dámy mohou nosit v kabelce i rozprašovač s čistou vodou, kterou si lze podle potřeby postříkat obličej, zátylek či ruce.