- Komerční sdělení-zpravy
DomůPro ŽenyInstagram jako hrozba: Toto může způsobit mladým lidem

Instagram jako hrozba: Toto může způsobit mladým lidem

-

Mentální zdraví mládeže je v internetové době naštěrbené kvůli sociální síti.

Sociální sítě jsou součástí našeho života, někdy se však stává, že jednotlivé příspěvky a „feedy“ odebíráme s přímo nemocnou závislostí.

Lidé na sociálních sítích vyhledávají inspirace v oblasti fitness, zdravého životního stylu, cestování a dokonalé stylizované fotografie, kvůli kterým se v mnoha myslích spouští efekt závistivosti.

Tyto dokonalé fotografie však často nekorespondují s realitou a životem, který žijeme.

Tyto polopravdy až lži přecházejí do důsledků, které u mladých lidí vyvolávají často mentální problémy jako deprese, úzkost, poruchy spánku a komplexy ve vztahu ke svému tělu a celkovému vzhledu.

Mnozí chtějí vypadat jako „ti lidé“ z obrázků na internetu. Tak dokonale, bezstarostně a naprosto nenuceně.

Pravdou však je, že takové fotky vznikají na několik desítek pokusů, dokonalé šaty a perfektní nastylizovaná jídla či pózy jsou často reklamním tahem, který si zaplatily firmy.

Mladí lidé, kteří na sociálních sítích dnes už žijí, tak bojují s nereálnou představou o životě, kterému se chtějí přiblížit.

Nebezpečný Instagram
Instagram, sociální síť postavená na fotografiích, je již delší dobu terčem kritiky.

S více než 700 miliony uživatelů na celém světě jde o jednu ze stabilně nejpopulárnějších sociálních sítí, ale nedávný výzkum, o kterém informoval i magazín Time, zjistil, že mladým lidem způsobuje nejvíce mentálních problémů.

K tomuto závěru došli vědci tak, že se na to zeptali přímo mladé lidi ve věku od 14 do 24 let.

Výzkum s názvem #StatusOfMind probíhal pod vedením britské Královské asociace pro veřejné zdraví ve spolupráci s hnutím Young Health Movement.

Výzkumníci oslovili 1479 lidí v celém Spojeném království, aby zjistili, co si myslí a jak se cítí v souvislosti se sociálními sítěmi Facebook, Youtube, Instagram, Snapchat či Twitter.

Jediná síť, která získala v závěru výzkumu pozitivní ohlas, byl Youtube. Jako nejméně „škodlivý“ a negativní skončil na druhém místě Twitter, za ním Facebook, Snapchat a nejhůře dopadl Instagram.

Respondenti jej označili jako síť, která jim způsobuje úzkost a způsobuje komplexy v souvislosti se vzhledem.

Jeden z respondentů řekl pro CNN, že problémem Instagramu je i to, že dívky samy sebe srovnávají s nereálnými fotografiemi na síti, se kterými bylo často manipulováno.

Tak mají dívky a ženy pocit, že jejich postavy nejsou dostatečně krásné, přestože možná tuší, že s fotografiemi na Instagramu se manipulovalo a byly upraveny filtry či photoshopem.

Výjimečně upřímní
Na Instagramu, síti plné dokonalých fotografií, se najde i pár jedinců, kteří chtějí, aby si jejich fanoušci a další uživatelé aplikace uvědomili rozdíl mezi „marketingem“ a realitou.

Dnes už si mnoho lidí prostřednictvím sociálních sítí dokáže i vydělat. V případě populárního bloggera nebo „instagramové dívky“ může jít io výdělek 2000 dolarů za jeden příspěvek.

Firmy platí za to, aby vybraní lidé vypadali na „naoko přirozených“ fotografiích dokonale, měli ty nejstylovější šaty, nejdražší jídlo a fotili se v krásném prostředí.

Pak stačí už jen pár „hashtagů“ s označením produktu, místa a dalších maličkostí a výdělek je na světě.

Tito lidé díky svému jakoby dokonalému životu získávají každý den desítky fanoušků.

Essena bojuje proti vlastnímu profilu
Někteří se tváří, že jde skutečně o realitu, jiní vyšly s pravdou ven, například Essena O’Neill, osmnáctiletá modelka.

Trápilo ji, jak sociální média zkreslují pohled na život i to, jak se na nich prezentovala ona sama.

Australanka s více než 580 000 fanoušky jednoho dne vymazala 2000 svých fotografií a svůj profil přejmenovala na „Sociální média nejsou skutečný život“.

Své staré fotografie začala uveřejňovat znovu, ale s popisem, ve kterém přesně popisovala, jak se k dokonalým fotografiím dopracovala a kolik za to dostala peněz.

Není nic špatného na tom, uzavřít dohodu se značkou. Jen si myslím, že by se o tom mělo vědět. Oblečení nepocházelo ani z oblasti etické textilní výroby. Byla jsem však mladá a tyto vědomosti jsem neměla. Uvědomujte si, co lidé uveřejňují a vždy se sami sebe ptejte, čeho chtějí fotografií dosáhnout.“

Alexa jako upřímná fitness matka
Alexa Jean svůj profil na Instagramu plní idylickými fotografiemi a snaží se své fanoušky, zejména ženy, motivovat ke zdravějšímu životnímu stylu a cvičení. je matkou dvou dětí, ale pohybu se nevzdává.

Mnohé bloggerky, které za sebou mají porod, se snaží ponechat si image dokonalé krásné ženy, která nemá problém se štíhlou postavou ani pár týdnů po porodu.

V mnoha případech však dívá spíše o iluzi a dokázala to i Alexe, která na svůj profil pověsila fotografii svého bříška 4 týdny po porodu.

„Tak jak je mojí prací vás motivovat věřím, že je mojí prací být také upřímná. Mám strie a větší břicho a to je normální a v pořádku,“ píše.

Rozdíl mezi fotografií ve správné a „nesprávné“ póze, která dokáže vytvořit obrovský estetický rozdíl ukázala i Anna Victoria, další žena ve skvělé kondici.

Další články autora

Na co se zaměřit při výběru kočárku pro dítě

Chápeme, že to první, na co se každá maminka při výběru kočárku dívá, je zajímavý design. V současné době jsou v kurzu stále kočárky s pevnou oblou hlubokou...

Volno v práci pro menstruující ženy?

Téma menstruace je v Indii stále velkým tabu, některé společnosti se to snaží změnit. Indická mediální společnost Culture Machine, která se zabývá natáčením virálních videí na...

Chcete mít dítě, ale nemáte s kým? I na tento problém již existuje aplikace

Budoucí matky a otcové se seznamují pouze pro účely plození dětí. Někdy to přichází pomalu a potichu. Člověk ani neví kdy a najednou se přehoupne do...

Vařte jako profesionál. Poradí žena, která neuměla pokrájet ani zeleninu

Nalaďte se na všechny své smysly, změní se i váš přístup k vaření. Nikdy nepřemýšlela nad tím, že by se profesionálně věnovala vaření a její vztah...

Nejnovější články

- Reklama -PR článek