- Komerční sdělení-zpravy
DomůPro ŽenyVolno v práci pro menstruující ženy?

Volno v práci pro menstruující ženy?

-

Téma menstruace je v Indii stále velkým tabu, některé společnosti se to snaží změnit.

Indická mediální společnost Culture Machine, která se zabývá natáčením virálních videí na internetu, se rozhodla vyjít vstříc svým zaměstnankyním.

Od července letošního roku jim umožňuje dopřát si den volna první den menstruace během takzvané „menstruační dovolené“.

Čtěte také:

Hezké jaro na zahrádce začíná už na podzim

Firma zaměstnává 75 žen, které při této příležitosti účinkovaly iv jednom z videí a mluví o tom, jaké to je, když mají mužské šéfy a musí se během „svých dnů“ chovat diskrétně a nedat na sobě nic znát, přestože mají bolesti. Několik popisuje, co všechno by dělali v takových chvílích raději, než být v práci.

Culture Machine zároveň vyzvala i další firmy v zemi, aby učinily stejný krok a nabídly svým ženským zaměstnankyním takový typ pracovního volna. Nejsou přitom první společností, která se touto problematikou zabývá.

Další je firma digitálního marketingu Gozoop v Mumbai, která rovněž letos představila politiku menstruačního volna a umožňuje i práci z domova.

Změny chtějí dosáhnout peticí
V Indii je téma menstruace stále víceméně tabu.

V některých částech země se dokonce nadále udržuje praktika zvaná Chhaupadi, během níž jsou menstruující ženy nuceny spát odděleně od rodiny, neboť jsou nečisté. Jsou také vyloučeny z každodenní společnosti, rodinných aktivit as nikým se nesetkávají.

O změnu v indické společnosti se snaží i petice, která chce dosáhnout volna během prvního dne menstruace pro všechny ženy v celé zemi. Zatím ji podepsalo téměř třicet tisíc lidí.

Stojí za ní právě firma Culture Machine, která chce později podpisy předat Ministerstvu pro rozvoj žen a dětí a Ministerstvu pro rozvoj lidských zdrojů.

Dobrý či špatný krok pro ženy?
Petice se dočkala příznivých reakcí na internetových sociálních sítích, vynořují se však i otázky, zda takový krok nebude jen dalším důvodem k prohloubení rozdílů v platech mezi muži a ženami v Indii.

Průzkum z června letošního roku poukázal na to, že indické společnosti preferují na vedoucích pozicích mužů před ženami, které jsou stejně kvalifikované jako oni.

Rozdíly jsou iv odměňování – muži v Indii dostávají v průměru o 67 procent větší plat než ženy.

Obavy souvisí is tím, zda by ženy možnost volna nezneužívaly a zda by se firmy právě proto nesnažily zaměstnat více mužů, než žen. Pro ženy by to mohlo také znamenat nižší plat a menší možnosti pro kariérní růst.

Další články autora

Instagram jako hrozba: Toto může způsobit mladým lidem

Mentální zdraví mládeže je v internetové době naštěrbené kvůli sociální síti. Sociální sítě jsou součástí našeho života, někdy se však stává, že jednotlivé příspěvky a „feedy“...

Chcete mít dítě, ale nemáte s kým? I na tento problém již existuje aplikace

Budoucí matky a otcové se seznamují pouze pro účely plození dětí. Někdy to přichází pomalu a potichu. Člověk ani neví kdy a najednou se přehoupne do...

Vařte jako profesionál. Poradí žena, která neuměla pokrájet ani zeleninu

Nalaďte se na všechny své smysly, změní se i váš přístup k vaření. Nikdy nepřemýšlela nad tím, že by se profesionálně věnovala vaření a její vztah...

Jak vám při porodu může pomoci kdoule a kdy se pro ni rozhodnout?

Přítomnost duly při porodu prokazatelně snižuje procento císařských řezů. Některé těhotné ženy jsou přesvědčeny, že při porodu je musí doprovázet jejich partner. Na sále zkrátka nechtějí...

Nejnovější články

- Reklama -PR článek