- Komerční sdělení-zpravy
DomůZdravíMočové cesty jsou ohroženy i v létě. Jak záněty ovlivňují sex a...

Močové cesty jsou ohroženy i v létě. Jak záněty ovlivňují sex a koupání?

-

Urolog radí vhodnou prevenci a odpovídá, proč některé ženy trpí infekcemi močových cest častěji než jiné.

S infekcí močových cest se alespoň jednou za život setká mnoho lidí, jsou totiž druhou nejčastěji se vyskytující bakteriální infekcí hned po zánětech horních cest dýchacích.

Při léčbě se člověk většinou nevyhne užívání antibiotik a mnozí mají tu smůlu, že je zánět močových cest jako bumerang a neustále se vrací. Nejde přitom výlučně o onemocnění chladných měsíců, dostat ho lze při nesprávném životním stylu i v létě. Jak se před ním bránit?

Nepodceňujte léčbu
Tak jako u většiny onemocnění, i při infektu močových cest je důležitá prevence. Jejím základem je dostatečný pitný režim, hygiena a podpora imunity.

Ve většině případů způsobuje zánět močových cest bakterie E.coli, která spolu s dalšími bakteriemi osidluje tlusté střevo a okolí konečníku. Z této oblasti se může zejména u žen velmi snadno dostat do močové trubice a močového měchýře.

Tehdy vzniká zánět dolních močových cest, který se projevuje klasickými příznaky jako jsou časté nucení na močení, pálení či řezání, bolesti v podbřišku a nezřídka také krev v moči.

„Jelikož z dolních močových cest se může zánět dostat přes močovody výše, tedy do ledvin, je velmi důležité, aby pacienti nepodceňovali léčbu zánětu dolních močových cest,“ upozorňuje urolog a sexuolog Igor Bartl.

„Když zánět napadne ledviny, jde o vážný stav, dostaví se teploty až horečky a celková únava organismu, pacient musí být hospitalizován a musí dostávat antibiotika přímo do žíly.“

V takovém případě je samozřejmé dobrání všech antibiotik až do konce, protože hrozí návrat onemocnění. Až deset procent žen trpí opakovanými infekcemi několikrát do roka. Ohroženy jsou zejména ty, které mají oslabenou slizniční imunitu a těhotné, ale podle lékaře jde io další skupiny žen.

„Opakující infekty močových cest mohou mít několik příčin, mohou trvat od raného dětství, nebo se zvýrazňují při sexuálním debutu, nemalé procento žen jimi trpí iv pozdějším věku. Zdá se, že velký podíl na opakování močové infekce mohou hrát faktory genetické a imunologické a mnozí autoři poukazují i ​​na významný podíl stresogenních faktorů,“ přibližuje možné příčiny lékař.

Na přední místa se tak v doporučeních evropské urologické společnosti dostává v rámci prevence takzvaná imunomodulace, jejíž podstatou jsou přírodní či syntetické přípravky. Jejich úkolem je modulovat, tedy upravovat a stimulovat funkce imunitního systému. Podle Igora Bartla se jedná o vhodný krok vzhledem k éře rostoucí rezistence na antibiotika.

Pozor na jezera i bazény
K létu neodmyslitelně patří i voda a koupání a toto roční období doslova přeje bakteriím, kterým umíme vytvořit ideální podmínky k tomu, aby zaútočili na močové ústrojí.

Jedním z rizikových faktorů, který oslabuje obranyschopnost sliznic, je dlouhý pobyt v chlorované vodě. Bakterie se snáze rozmnožují iv mokrých plavkách, proto je třeba myslet na převlékání do suchého oblečení po plácání se ve vodě. Platí to zejména pro ty ženy, které o sobě vědí, že jsou k infekcím močových cest náchylnější.

Na opatrnost není třeba zapomínat ani při snaze zchladit rozžhavený organismus. Prudký skok do studené vody mu může způsobit šok, který se může projevit až oslabenou imunitou a následně i problémy s močovými cestami.

Podle urologa Igora Bartla se při vzniklých problémech nedoporučuje koupání ani v hygienicky vyhovujících bazénech, ale mnohem nebezpečnějšími jsou termální prameny, přírodní toky a jezera.

„Ženy by měly být v tomto směru disciplinované i ve včasném období rekonvalescence pro možný pokles imunity. Proto se doporučuje spolu se zahájením léčby zejména při opakovaných uroinfektech využít i možnosti imunomodulace a předejít tak jejich návratu v budoucnosti,“ říká.

Zásady při sexu
Letní měsíce přejí i nevázané zábavě, letním láskám a tedy i aktivnímu sexuálnímu životu. Při infekcích močových cest tak hraje svou roli i sex.

„Velkým strašákem onemocnění přenosných pohlavním stykem je zejména časté střídání sexuálních partnerů,“ varuje Igor Bartl, ale dodává, že zdravá sexualita je nedílnou součástí života žen i mužů.

Upozorňuje však na určité zásady, které je třeba vždy dodržovat, protože mohou mít výrazný vliv na zhoršení, případně nastartování maskované uroinfekce.

„Před sexuálním stykem se doporučuje opláchnutí genitálu žen čistou vodou, bez použití agresivních mýdel, naopak vhodné je pečlivé umytí genitálu muže, což může být i vtipnou předehrou samotného styku. Ještě důležitější je postkoitální vymočení,“ přibližuje urolog.

Doporučuje také používat bavlněné spodní prádlo a vyhnout se nošení tango kalhotek, zejména u rizikových skupin žen.

Další články autora

Toto ovoce a zelenina v létě hydratují

V teplých dnech by měla být voda i na talíři. Léto přeje změně životního stylu. Díky teplému pěknému počasí máme tendenci pohybovat se častěji a déle...

Dovolená s dítětem: Jak ji zvládnout bez stresu a komplikací

Těchto pět rad od lékařky se sejde každému rodiči. Vyrazit do zahraničí s malým dítětem může pro někoho představovat stres. Mnozí rodiče jdou nejednou na dovolenou...

Při problémech s akné může pomoci i světelná terapie

Léčba aknózní pleti má několik podob, jednou z nich je terapie modrým a červeným světlem. Akné patří k nejčastějším zánětlivým onemocněním kůže a alespoň jednou za...

Jak zhubnout – dieta spící krasavice ohrožuje ženám zdraví

Hubnutí spánkem není dobrý nápad a z hlediska účinnosti nemá dlouhodobé opodstatnění. Téměř s každou sezónou se do povědomí lidí dostávají nové způsoby hubnutí. I diety...

Nejnovější články

- Reklama -PR článek