- Komerční sdělení-zpravy
DomůZdravíPři problémech s akné může pomoci i světelná terapie

Při problémech s akné může pomoci i světelná terapie

-

Léčba aknózní pleti má několik podob, jednou z nich je terapie modrým a červeným světlem.

Akné patří k nejčastějším zánětlivým onemocněním kůže a alespoň jednou za život se s ním setkal zřejmě každý. Obvykle se na tváři objevuje v pubertě, ale trápí i nejednoho dospělého. Jsou případy, kdy člověk zkouší opravdu všechno a přesto stav své kůže nedokáže zlepšit a akné odstranit.

Léčba obvykle spočívá ve spojení více postupů od aplikace mastí, krémů a roztoků, přes čištění pleti a ošetření laserem až po úpravu stravy. Jedním ze způsobů, který pomáhá bojovat s akné, je také světelná terapie.

Patří do rukou odborníků v dermatologických ambulancích, ale také v kosmetických salonech. Světlo je součástí omlazujících procedur, ale také pomáhá při eliminaci bakterií, které mohou způsobit zánět na kůži a dopomoci tak ke zvýšené tvorbě akné. Důležitá je ovšem kvalita přístroje a nastavení správné vlnové délky.

Přestože na trhu existují i přístroje pro domácí použití, důležité je nejprve zkonzultovat stav problémů s akné s lékařem, který určí, zda je světelná terapie pro daný problém vhodná.

Při práci s pokožkou se pak v takových případech používá modré, červené, zelené i žluté LED světlo, specificky při léčbě akné však obvykle první dvě.

Jak světelná terapie funguje?
Zarudlá pokožka je průvodním znakem akné způsobeným bakteriemi. Vystavit tvář, dekolt či krk určitému světlu může pomoci se jich zbavit. Lékař před terapií na obličej nanese speciální přípravek nebo provede zbroušení horní vrstvy pokožky, aby léčivé světlo proniklo co nejhlouběji a fungovalo co nejefektivněji.

Používá se buď samostatné modré a samostatné červené světlo, ale také jejich kombinace.

Modré světlo funguje antibakteriálně a redukuje tvorbu kožního mazu. „Proniká do vlasových folikulů a pórů, které přechovávají bakterie a mohou způsobit zánět a následně akné. Bakterie jsou velmi citlivé na spektrum modrého světla, protože ničí jejich metabolismus a zabíjí je,“ vysvětlila newyorská dermatoložka Marnie Nussbaum pro Shape magazín.

Červené světlo je zase účinné v boji proti zánětu spojeným s akné. Pomáhá stimulovat tvorbu kolagenu a také se tradičně používá proti stárnutí pokožky. Najít jej lze například i v infrasaunách či jako součást biolamp pro domácí použití.

Jelikož při této léčbě světelné panely a přístroje neprodukují teplo, člověk se nemusí obávat spálení. Důležité je sezení opakovat vícekrát, dle potřeby pokožky. Obvykle je zapotřebí čtyři až osm sezení, aby se dostavil požadovaný efekt a proceduru je vhodné doplnit i terapií intenzivním pulsním světlem či laserem.

Pomoci si můžete i doma
Pohodlnější než opakovaná návštěva lékaře je pro každého určitě domácí léčba. Přestože v každém případě je nejvhodnější nejprve konzultace s odborníkem, řada výrobců nabízí i přístroje pro světelnou terapii pro domácí použití.

Menší studie potvrdily, že taková terapie modrým světlem má slibný efekt a je vhodnou alternativou, ale také doplňkem konvenční léčby. Je také dobře tolerována a dokáže pomoci odstranit jemné, nepříliš hluboké akné.

Podle odborníků se však účinnost domácích přístrojů snižuje při léčbě těžší formy kožního onemocnění, které již zanechává výrazné jizvy a rány. Efekt není třeba očekávat ani při velkých zarudlých vyrážkách, cystickém akné či vřídcích.

Přístroje, které mají v ordinacích lékaři a kosmetičtí specialisté, navíc pracují s větší intenzitou. Díky tomu se ovšem přístroje pro domácí použití mohou využívat častěji, dokonce na denní bázi několikrát.

„Ačkoli účinnost bez lokální fotodynamické terapie není příliš velká, domácí světelná terapie může být užitečná při vzniku pupínků u lidí, kteří se léčí na akné ať už léky na předpis nebo i bez něj. Rovněž i v případě vyrážek, které se objevují při menstruaci ,“ vysvětlila dermatoložka Heidi Waldorf.

Podle lékařky je to také lepší volba než vytlačování pupínků, které zhoršuje celkový stav akné a zvyšuje riziko, že na kůži zůstanou nepěkné jizvičky.

Další články autora

Toto ovoce a zelenina v létě hydratují

V teplých dnech by měla být voda i na talíři. Léto přeje změně životního stylu. Díky teplému pěknému počasí máme tendenci pohybovat se častěji a déle...

Dovolená s dítětem: Jak ji zvládnout bez stresu a komplikací

Těchto pět rad od lékařky se sejde každému rodiči. Vyrazit do zahraničí s malým dítětem může pro někoho představovat stres. Mnozí rodiče jdou nejednou na dovolenou...

Močové cesty jsou ohroženy i v létě. Jak záněty ovlivňují sex a koupání?

Urolog radí vhodnou prevenci a odpovídá, proč některé ženy trpí infekcemi močových cest častěji než jiné. S infekcí močových cest se alespoň jednou za život setká...

Jak zhubnout – dieta spící krasavice ohrožuje ženám zdraví

Hubnutí spánkem není dobrý nápad a z hlediska účinnosti nemá dlouhodobé opodstatnění. Téměř s každou sezónou se do povědomí lidí dostávají nové způsoby hubnutí. I diety...

Nejnovější články

- Reklama -PR článek