- Komerční sdělení-zpravy
DomůZdravíToto ovoce a zelenina v létě hydratují

Toto ovoce a zelenina v létě hydratují

-

V teplých dnech by měla být voda i na talíři.

Léto přeje změně životního stylu. Díky teplému pěknému počasí máme tendenci pohybovat se častěji a déle na čerstvém vzduchu a sahat po lehčí stravě.

Léto je ideálním obdobím, kdy si osvojit zdravější každodenní návyky a přenést je i do zimy.

Čtěte také:

Poškozenou podlahu si opravíte i sami

Věčně nutná zelenina a ovoce
V případě stravování je známým faktem, že jeho nejdůležitější součástí je dostatek zeleniny a ovoce. Lehčí stravu v této formě si v bohatém množství lze dopřát právě v letním období.

Ovoce a zelenina dodají organismu nejen vodu, ale také další prospěšné látky: vlákninu, vitamíny, minerální látky a množství ochranných látek.

„Nejvíce cenných látek se uchová v nápojích z mixovaného ovoce, nazývaných také smoothies. Příprava je velmi jednoduchá – stačí vložit ovoce do mixéru, podle potřeby přidat trochu vody a rozmixovat.

Loupáním, odšťavňováním či převařováním ovoce se ochranné látky ztrácejí,“ upozorňuje Kateřina Babinská specialistka na výživu z Lékařské fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě.

Více ovoce a zeleniny, více vody
V létě pocením a pobytem na horkém slunci ztrácí tělo více vody.

Hydratace je rovněž důležitá během všech ročních období, v létě nám s ní však pomáhá ovoce a zelenina.

Konzumace ovoce a zeleniny během horkých letních dnů pomůže organismu doplnit vodu, jejíž nedostatek se nejčastěji projevuje bolestmi hlavy, nevolností či nadměrnou únavou.

„Při dehydrataci se totiž „zahušťuje“ prostředí ve všech buňkách organismu, v důsledku čehož se v nich narušují procesy látkové přeměny. Projeví se to poruchami funkce různých orgánů a systémů. Už i mírný nedostatek vody v těle (úbytek 1 – 3 % tělesné hmotnosti) nepříznivě ovlivňuje nervovou a duševní činnost: zhoršuje paměťové funkce, pozornost, soustředěnost a reakční čas,“ vystříhá Kateřina Babinská z Fyziologického ústavu LF UK.

Nedostatečný příjem tekutin je podle odbornice UK také jednou z častých příčin zácpy. Při nedostatku vody v těle se však také zvyšuje riziko infekcí močových cest.

Navíc u dehydrovaných pacientů byla zjištěna vyšší úmrtnost, například na cévní mozkové příhody.

Pokud tělu chcete dodat opravdu dostatek tekutin, pomozte si některými druhy ovoce a zeleniny.

Kateřina Babinská doporučuje několik druhů, které se staly vítězi v „soutěži“ o nejvyšší obsah vody.

Z ovoce jsou to červený meloun, jahody, maliny, žlutý meloun a meruňky, ze zeleniny zejména okurky, rajčata či dýně.

Další články autora

Dovolená s dítětem: Jak ji zvládnout bez stresu a komplikací

Těchto pět rad od lékařky se sejde každému rodiči. Vyrazit do zahraničí s malým dítětem může pro někoho představovat stres. Mnozí rodiče jdou nejednou na dovolenou...

Močové cesty jsou ohroženy i v létě. Jak záněty ovlivňují sex a koupání?

Urolog radí vhodnou prevenci a odpovídá, proč některé ženy trpí infekcemi močových cest častěji než jiné. S infekcí močových cest se alespoň jednou za život setká...

Při problémech s akné může pomoci i světelná terapie

Léčba aknózní pleti má několik podob, jednou z nich je terapie modrým a červeným světlem. Akné patří k nejčastějším zánětlivým onemocněním kůže a alespoň jednou za...

Jak zhubnout – dieta spící krasavice ohrožuje ženám zdraví

Hubnutí spánkem není dobrý nápad a z hlediska účinnosti nemá dlouhodobé opodstatnění. Téměř s každou sezónou se do povědomí lidí dostávají nové způsoby hubnutí. I diety...

Nejnovější články

- Reklama -PR článek