- Komerční sdělení-zpravy
DomůZdravíJak zhubnout – dieta spící krasavice ohrožuje ženám zdraví

Jak zhubnout – dieta spící krasavice ohrožuje ženám zdraví

-

Hubnutí spánkem není dobrý nápad a z hlediska účinnosti nemá dlouhodobé opodstatnění.

Téměř s každou sezónou se do povědomí lidí dostávají nové způsoby hubnutí. I diety totiž podléhají trendům a tomu, co je právě in. Ne všechny jsou přitom bezpečné a mnohé sahají až do úplných extrémů.

Jednou z takových je i takzvaná „Sleeping Beauty Diet“, tedy „dieta spící krasavice“ výstižně nazvaná na základě toho, že ženy během ní hubnou spánkem. Není to však tak nevinné, jak to zní.

Čtěte také:

Poškozenou podlahu si opravíte i sami

Principem této diety je, že místo jídla se člověk raději nadopuje benzodiazepiny, tedy psychofarmaky, které se předepisují například na poruchy spánku. Xanax, válium a další léky tak člověka uspí v době, kdy by měl jíst.

Nebezpečná dieta, ze které se přibírá
Fanoušky této diety jsou zejména ženy z internetové komunity pro-ana, tedy takové, která podporuje anorexii. Větší část dne zkrátka prospí a jejich kalorický příjem se tak drasticky sníží. Zároveň si dávají vzájemná doporučení, jak na to.

Nejen fakt, že se tato dieta šíří na pro-ana fórech, ji činí nebezpečnou. Není založena na žádných vědeckých argumentech, které by potvrzovaly její výhody, právě naopak.

Manchesterská odbornice na výživu Haleh Moravej pro deník Metro řekla: „Dostatek spánku je důležitý v prevenci obezity, protože málo spánku může u jednotlivců způsobit touhu po tučných a sladkých jídlech, aby si kompenzovali nízkou hodnotu energie. Ale příliš mnoho spánku může být také škodlivého, dokáže totiž vyústit ve zpomalený metabolismus a úpadek svalů.“

Kromě toho je takové použití sedativ a léků na spaní velmi nebezpečné. Podle doktorky Clare Morrison jsou vysoce návykové, mohou způsobit mentální problémy, infekce a dokonce i infarkt. Navíc jejich vedlejším efektem je nárůst hmotnosti, což je naprosto kontraproduktivní proti tomu, čeho chtějí dietující dosáhnout.

Extrémy nepomáhají
Benefity takové diety mohou být (pokud vůbec), tak pouze dočasné, později se mohou projevit zhoršeným zdravotním stavem v různých oblastech. Ani lékaři psychofarmaka tohoto typu nepředepisují na delší období, vzhledem k riziku vzniku závislosti.

Problematická může být i méně extrémní verze „diety spící krasavice“. Tehdy se lidé toužící po hubenější postavě k tabletkám utíkají „pouze“ v případě, že se v noci často budí a přepadá jejich hlad. Chtějí si tedy přivodit spánek alespoň v noci. Zapomínají si však položit otázku, co je do stavu nespavosti a nočního vyjídání chladničky přivedlo a kde je skutečná příčina.

V případě poruch spánku se doporučuje návštěva odborníka, nikoli samoléčba léky na spaní.

Nakonec v těle, které nemá dostatek spánku, nebo jej má přebytek, nedokáže správně fungovat metabolismus. Oba extrémy jsou tak nebezpečné a v souvislosti s redukcí hmotnosti nepomáhají. Tělo totiž ve spánku nepřijímá kalorie a po delší době může přejít do udržovacího módu, ve kterém se energie spaluje mnohem pomaleji.

Další články autora

Toto ovoce a zelenina v létě hydratují

V teplých dnech by měla být voda i na talíři. Léto přeje změně životního stylu. Díky teplému pěknému počasí máme tendenci pohybovat se častěji a déle...

Dovolená s dítětem: Jak ji zvládnout bez stresu a komplikací

Těchto pět rad od lékařky se sejde každému rodiči. Vyrazit do zahraničí s malým dítětem může pro někoho představovat stres. Mnozí rodiče jdou nejednou na dovolenou...

Močové cesty jsou ohroženy i v létě. Jak záněty ovlivňují sex a koupání?

Urolog radí vhodnou prevenci a odpovídá, proč některé ženy trpí infekcemi močových cest častěji než jiné. S infekcí močových cest se alespoň jednou za život setká...

Při problémech s akné může pomoci i světelná terapie

Léčba aknózní pleti má několik podob, jednou z nich je terapie modrým a červeným světlem. Akné patří k nejčastějším zánětlivým onemocněním kůže a alespoň jednou za...

Nejnovější články

- Reklama -PR článek