- Komerční sdělení-zpravy
DomůMagazínZumba je v Íránu protináboženská, zakázali ji

Zumba je v Íránu protináboženská, zakázali ji

-

Jakékoliv harmonické taneční pohyby jsou pro Íránce nepřípustné.

Zumba je spojením tance a cvičení, které si oblíbily zejména ženy po celém světě. Výjimkou nejsou ani arabské země. Cvičení kombinuje rychlé taneční pohyby na latino hudbu.

Rytmy salsy, ale také hiphopu jsou skvělým způsobem jak rozhýbat tělo. Jak informuje CBS Sports, íránský ředitel federace Sports for All, Ali Majd Ara, spustil iniciativu zrušení Zumby v zemi a odstranění ze seznamu „akceptovatelných sportů“.

Čtěte také:

Zavěšená zahrádka

Je považován za silnou autoritu, proto byla Zumba okamžitě zakázána.

Cesta se najde
Důvodem ilegálnosti mají být rytmické pohyby a tancování. Zákon, pod který tento zákaz spadá zavedli šítští muslimští duchovní, kteří zlegalizovali ještě řadu dalších podobných, pro mnohé nesmyslné zákony.

Problémem však není tak samotný tanec, jako to, k čemu může tanec vést. Fantazie se duchovním upřít určitě nedá.

Íránci, kteří se do Zumby zamilovali, si však přesto nacházejí způsoby, jak tancovat a cvičit dál.

Jednoduše změní název kurzů a nikdo je neobtěžuje. Jak píše CBS Sports, udělala to tak i taneční instruktorka Sunny Nafisi. Jakmile změnila název kurzu z „exercise music“ zpět na Zumba, představitelé vlády osobně navštívili její taneční hodinu.

„Každý harmonický pohyb a rytmické cvičení, které je prováděno pro potěšení, je haram (zakázáno)“, osobitě interpretoval Islám duchovní z Teheránu, Hossain Ghayyomi, pro Los Angeles Times.

Zákaz sportů pro ženy
Zákaz cvičení Zumby není prvním případem tohoto typu ve světě. Ženy v Saúdské Arábii měly zákaz účastnit se ve státem organizovaných sportovních ligách a edukačních programech věnovaných pohybu.

Profesionální sportovkyně z Kataru a Bruneje se nedostaly v roce 2012 na olympiádu v Londýně. V roce 2008 zase Muslimové v Malajsii zakázali jógu.

Další články autora

V Česku vymysleli pivo pro ženy, sklidilo kritiku i od zahraničních médií

Nápoj určený speciálně pro dámy má mramorově bílý a narůžovělý obal. Podle Britek je sexistický. Ženy chtěly povzbudit k pití piva a vytvořit pro ně symbol...

V Bratislavě vzniká nová škola burlesky, ženy naučí svůdnosti

Zakladatelka Catrice Cat chce vytvořit komunitu sebevědomých lidí. Burleska jako umění odhalování a svádění, které balancuje mezi erotikou a humorem, si své obecenstvo v posledních letech...

Proč virtuální realita nepatří do rukou pouze mužům

Některé ženské uživatelky okusily v rámci online hry i sexuální obtěžování. Skutečná realita už nestačí. Moderní technologie přinesly v loňském roce něco nevídaného, ​​neslýchaného a donedávna...

Kam vyhodit nepoužitou kosmetiku?

Poradíme, co se starou rtěnkou, řasenkou nebo šamponem, pokud vám záleží na životním prostředí. Každý vyprodukuje průměrně 330 kilogramů komunálního odpadu za rok, přičemž ani ne...

Nejnovější články

- Reklama -PR článek