- Komerční sdělení-zpravy
DomůRady a NávodyTřináct jednoduchých tipů, jak se vyspat iv horkém počasí

Třináct jednoduchých tipů, jak se vyspat iv horkém počasí

-

Horka dávají našemu tělu zabrat a někdy znemožňují i ​​pořádný spánek. Nabízíme návod, jak s nimi zabojovat.

Vlny extrémních veder člověku nejen ztěžují možnost ochladit se během dne, ale téměř znemožňují i ​​kvalitní spánek v noci. Ideální teplota v místnosti, ve které spíte, je kolem 20 stupňů a méně, toho se však v horkém létě dá dosáhnout jen málokdy.

Nedoporučuje se totiž zapínat klimatizaci v noci, neboť může vysušovat sliznice a zvyšovat riziko některých onemocnění. Existují však způsoby a praktické tipy, jak se v posteli zchladit i ve vedrech.

Čtěte také:

Vybudujte si vyvýšený záhon

Jak na to?

 1. Myslete na prevenci. Přes den do místnosti zbytečně nevpouštějte teplý vzduch a dá-li se, zatáhněte závěsy. Větrejte zásadně v noci.
 2. Používejte zejména tenčí přikrývky (nebo žádné), a to spíše z chladivých materiálů než satén či mikrovlákno.
 3. Ložní prádlo vložte před spaním v plastové tašce na pár minut do mrazničky. Pokud nemáte v mrazničce dostatek prostoru, zkuste si takovýmto způsobem zchladit alespoň polštář nebo pyžamo.
 4. Alternativou k předchozímu bodu je spát v navlhčeném oblečení. Pokud nejste typ náchylný k nachlazení, namočte například tričko do studené vody, případně si přes sebe přehoďte mokrý ručník.
 5. Naplňte studenou vodou láhev a přikládejte si ji na tělo, zejména na místa jako kolena, kotníky, zápěstí, krk či lokty. Tuto vodu v láhvi můžete případně i nechat zamrazit.
 6. Pokud je to možné a bydlíte například v patrovém domě, spěte raději na nižších podlažích. Teplo stoupá a drží se v místnostech výše.
 7. Na nočním stolku u postele si nechte položený rozprašovač s vodou a během noci se osvěžujte na tváři, krku, dekoltu či kolenou.
 8. Pokud holdujete sportu, nechte si cvičení raději na ráno, aby se vaše tělo večer přehnaně nezahřívalo.
 9. Zapněte si na noc ventilátor na nejnižší otáčky a položte předně nádobu s ledem. Pomůže to ochladit vzduch v místnosti.
 10. Vypněte nepotřebné elektrické spotřebiče v pokoji, protože vyzařují teplo.
 11. Před spaním si nedávejte ledovou sprchu, tělu může způsobit spíše šok a osvěží jej pouze na krátkou dobu. Dopřejte si spíše vlažnou či mírně teplou vodu, která otevře póry az těla lépe odvede teplo.
 12. Studenější vodou si předtím, než vlezete do postele, ovlažte pouze čelo, zátylek nebo zápěstí.
 13. I strava může mít na tělo zahřívací nebo ochlazující účinek. Před spaním se nedoporučuje jíst například příliš mnoho bílkovin, tedy masa. Metabolické procesy při trávení náročnějších jídel mohou tělo zahřívat. Lékařka Eva Smíšková doporučuje jíst v teplých dnech spíše saláty, ovoce, dušenou zeleninu, těstoviny bez těžkých omáček, méně červeného masa a více ryb.

Další články autora

Osvědčený návod k přežití léta

Letní vedra jsou zatěžkávací zkouškou i pro zdravé, nemluvě o seniorech a lidech trpících závažnými onemocněními. Pokud budete dodržovat následující doporučení, můžete výrazně snížit zdravotní rizika,...

Nevíte kam se vybrat nejbližší víkend?

Nedaleká destinace nabízí plnohodnotnou dovolenou pro malé i velké. Stačí překročit hranici mezi Slovenskem a Rakouskem a ocitnete se v regionu, který patří v Rakousku k...

Pětkrát Tunisko – provedeme vás jeho nejpřitažlivějšími místy

Tunisko je země plná rozmanitosti. Tunisko je země, která nabízí turistům letoviska, pláže, typické mediny, hory bizarních tvarů, pohádkové oázy, solná jezera, množství památek, unikátní architekturu....

Pět zákoutí Slovenska na prodloužený víkend

Východ Slovenska nabízí i takové cestovatelské lahůdky. Průlom DunajceTvoří hranici mezi Slovenskem a Polskem a turisté jej považují za nejatraktivnější místo v regionu. Splavit ho na...

Nejnovější články

- Reklama -PR článek