Budoucí matky a otcové se seznamují pouze pro účely plození dětí.
Někdy to přichází pomalu a potichu. Člověk ani neví kdy a najednou se přehoupne do věku, kdy začíná cítit, že už je správný čas na zplození potomka a založení rodiny. Pokud se v mladém věku očekává, že na nechtěné těhotenství je třeba si dávat pozor, po překročení dvacítky a třicítky už dříve přicházejí tlaky zvenčí a otázky, kdy to přijde.
Jaká je však budoucnost rodičovství, pokud se člověk dotýká hranice, nebo ještě někdy bude mít vlastní potomstvo, neboť ho nemá mít s kým?
Současná přetechnizovaná společnost nabízí řešení téměř na všechno. Například i aplikace a online platformy pro seznámení se s budoucím otcem nebo matkou vašeho dítěte pouze pro účely zplození.
Jak vzniká alternativní rodina
Nová cesta k rodině. Tak nazvali autoři aplikace a webstránky Modamily svůj nápad soustředící se na ženy a muže v jejich třicátých a čtyřicátých letech, kteří ještě nemají děti, ale touží po nich. Správný partner či partnerka však v jejich životě chybí.
Nejde přitom pouze o dohazování spermodarců či hledání životního partnera, ale o vytvoření dvojice, která se chce ve stejné míře podílet na výchově a péči o budoucího potomka a být plnohodnotnými rodiči. Tedy alternativní rodina, v níž pár nemá klasický vztah, ale svému dítěti se snaží dát pozornost, podporu a lásku.
Webová stránka i aplikace jsou platformou otevřenosti – pokud jste zájemce či zájemkyně, vyplníte si profil co nejdetailněji, než víte. Informujete o sobě, o vašem vzdělání, práci, zálibách, popíšete svůj přístup k rodičovství a výchově, přiblížíte, co a koho přesně hledáte. Podle procentuální shody ve vašem dotazníku se bude systém snažit najít vhodného rodičovského partnera.
Hranice jsou zároveň velmi volné a celý systém nabízí několik možností. Může se zde hledat a nalézt klasický heterosexuální pár, ale například i členové homosexuální komunity v podobě dvojic, které hledají matku či otce pro své dítě.
Jak zjistit, že to není psychopat?
Modamily doporučuje svým uživatelům, aby byli při všech krocích, které chtějí podniknout, obezřetní, snaží se však o bezpečnost. Ověřit pravost identity může člověk prostřednictvím fotografií, informací o příjmu či zaměstnání. Stránka také doporučuje, aby se lidé před dohadováním a plánováním rodičovství pojistili například setkáním u právníka.
Zdá se, že ve více případech tento způsob rodičovství i reálně zafugoval, společnost se chlubí, že se díky ní narodilo již více než 50 dětí.
Jednu takovou netradiční rodinu vytvořila například i Tatiana Busic a Brendan Schulz. Dvojice se našla přes Modamily a už první osobní setkání naznačilo, že by mohli být pro sebe vhodní. Ne však jako romantičtí partneři, jen jako rodiče. Tatiana byla heterosexuální ženou, která už jedno dítě měla, ale chtěla další, Brendan byl bezdětný čtyřicátník a homosexuál toužící po potomkovi.
„Nebyla jsem zcela připravena na to, jak novátorsky bude tento nápad každému připadat. Přátelé a rodina se mě ptali, co to dělám, jestli vím, že je to bláznivé a jestli jsem se vzdala naděje na lásku,“ konstatovala Tatiana pro CBC News. Nakonec se jí s Brendanem narodil syn Milo.
Co je to co-parenting
Takzvané „spolurodičství“ se podle sociologických statistik vyskytuje častěji u homosexuálních párů.
Jeden z průzkumů o mužích a ženách hledajících dohodu o společném rodičovství přes webstránky provedla i University of Cambridge. Výzkumnice z tamní katedry psychologie, Tabitha Freeman, která se na průzkumu podílela, konstatuje, že tato forma rodičovství přináší zcela nový pohled a nové otázky v souvislosti s blahem našich dětí.
„Máme tím na mysli psychické blaho, sociální vztahy a sociální fungování dětí vyrůstajících v takovém typu rodiny,“ přiblížila.
Podle Andrei O’Reilly, odbornice na rodová a ženská studia, se ženy, které si chtěly založit rodinu mimo instituci manželství, v minulosti považovaly za revolucionární. Dalším krokem je v současnosti právě spolurodičovství.
„Energie těchto lidí byla vynaložena jinde. Získávali vzdělání, pracovali na své kariéře a vzbudili se, když mu bylo 35 a řekli si, že by měli někoho začít hledat, protože chtějí dítě,“ řekla O’Reilly.
Myslí si, že při touze mít dítě nemusí vždy hrát roli hledání vhodného partnera a manžela a novodobý trend, který přinášejí platformy podobné Modamily, jsou pozitivním krokem.