- Komerční sdělení-zpravy
DomůPro ŽenyVíte, jak minimalizovat škody na vlasech způsobené sluncem?

Víte, jak minimalizovat škody na vlasech způsobené sluncem?

-

Léto lidí nabíjí pozitivní energií, ale jako každé roční období, i letní měsíce s sebou přinášejí rizika nejen pro naši pokožku, ale také naši korunu krásy.

Vlasy jsou namáhány a poškozovány více faktory a právě proto bychom jim měli věnovat dostatečnou pozornost a volit správnou péči.

Letní nepřátelé vlasů:
Sluneční paprsky – dokáží poškodit kutikulu, ochrannou vrstvu, která obklopuje a chrání vlas zvenčí. Paprsky pak proniknou dovnitř a vlas vysuší. Po otevření kutikuly se do vlasu dostává více teplého vzduchu, vlas se dehydruje, což může způsobit jeho trhání při česání.

Slaná mořská voda – částečky soli se odpařují nad hladinou vody, usazují se na vlasech a přes otevřené šupinky proniknou dovnitř. Vlasy slábnou, hůře odolávají slunečním paprskům a ztrácejí barvu.

Chlór – chlorová voda je extrémně nezdravá pro vlasy, vysušuje je, odstraňuje barevný pigment. Chlór je nebezpečný zejména pro odbarvované vlasy. Pokud je v bazénu vysoká a čerstvá koncentrace chlóru, může blondýnkám vlasy nepříjemně zbarvit do zelena.

Vlasy v bezpečí
Vystavením intenzivnímu slunečnímu záření netrpí jen naše vlasy, ale také pokožka hlavy. Volné radikály způsobují stárnutí a vysoušení pokožky nejen na těle, ale také na hlavě, což může mít za následek zvýšenou citlivost pokožky hlavy, lupinatost nebo v nejhorším případě nepříjemné spálení.

Základním letním pravidlem pro vaše vlasy je proto nevystavovat jejich intenzivnímu UV záření, zvláště mezi 11.00 – 15.00. Vlasy si chraňte vhodnou přikrývkou z prodyšného materiálu, například klobouky či šátky.

Pod kšiltovkami nebo čepicemi se potí pokožka. Dlouhé a polodlouhé vlasy sepněte kolíčkem nebo látkovou gumičkou. Vyšší účes drží vlasy dále od mořské či chlorované vody a tím zabraňuje jejich ničení.

Po koupání v moři je také ideální, pokud si vlasy opláchnete. Krystalky soli působí ve vlasech jako sklo. Ty působí jako sklíčka, která ještě více přitahují sluneční paprsky.

V létě dbejte io dostatečný příjem vitamínu C, E a beta-karotenu – antioxidanty neutralizují volné radikály, jejichž počet se na přímém slunci jen zvětšuje.

V opačném případě vám mohou volné radikály poškodit nebo zcela zničit vlasové buňky. Zvlášť bohaté na antioxidanty je ovoce, také různé bobule a zelenina, například meruňky, jahody, hrozny, brokolice či špenát.

Letní kosmetika
Běžné stylingové přípravky vyměňte za přípravky obsahující ochranné složky. Volte ty, které jsou určeny přímo k pobytu na slunci.

Především by měly obsahovat hydratační složky, které brání vysoušení vlasů, a UV ochranu. Hledejte produkty, které obsahují vyživující a ochranné složky.

Ty vlasy po horkém dni očistí a zregenerují. Investice do letních přípravků se vyplatí už iz důvodu, že zpětná náprava poškozeného vlasu je mnohem nákladnější a časově náročnější.

Nechráněný vlas může během léta ztratit až 30% hydratace, je sušší, lámavější a při barvení po létě může spotřebovat mnohem více barvy.

  1. Česání až po kondicionéru
    Po několikahodinovém vystavení vlasů slunci a slané vodě je česání vlasů to nejhorší, co můžete udělat. Právě to je důvod, proč potom vypadají polámané a mají zničené konečky. Po koupeli aplikujte na vlasy kondicionér, který je zjemní a rozčesávání pro ně nebude šokem.
  2. Na agresivní přípravky zapomeňte
    Oddech od kosmetických přípravků byste měli v létě dopřát nejen pokožce, ale také vlasům. Agresivní gely, laky na vlasy či pěny by jejich stav jen zhoršily. Nechte je volně dýchat. Využívejte vlasové masky z přísad, které naleznete v kuchyni. Máte-li je mastné nebo padlé, aplikujte na ně například rozprašovač s přídavkem mořské soli a omývejte si jich každý druh den nebo, pokud je to možné, i méně. Pokud jsou vaše vlasy naopak suché, dopřejte jim hydratační zábal dvakrát až třikrát týdně. Ideální je, pokud obsahuje bambucké máslo nebo kokosový olej.
  3. Fén nechte doma
    Cestu k zářivým jemným vlasům vám může překazit sušení fénem. Vynechejte i všechny podobné nástroje vyzařující teplo, které vlasy poškozují.
  4. Zkontrolujte hřeben
    Na kvalitě hřebene a době používání záleží. Ideální kartáče na vlasy by měly mít na konci každého hrotu pryžové zakončení, které nedráždí pokožku hlavy. Tato zakončení stimulují pokožku hlavy a díky tomu se na ní vytvářejí tělu přirozené oleje, které vlasy udržují zdravé, zářivé a hydratované. Jednotlivé hroty nebo zoubky hřebene či kartáče by měly být od sebe rozestoupeny a neměly by být uloženy těsně vedle sebe.
  5. Více zdravých tuků
    Pokud chcete mít silné a zářivé vlasy během celého roku, do svého jídelníčku přidejte více zdravých tuků, které obsahují mononenasycené, polynenasycené a omega-3 mastné kyseliny. Nejvíce mononenasycených tuků obsahuje například olivový olej, který můžete přidávat do salátů, které nám v létě tak chutnají. Polynenasycené tuky naleznete například ve slunečnicovém, sójovém či sezamovém oleji. Omega-3 mastné kyseliny jsou zase součástí lososa, tuňáka, makrely, tresky, sardinek, ořechů, lněného oleje nebo avokáda.

Další články autora

Na co se zaměřit při výběru kočárku pro dítě

Chápeme, že to první, na co se každá maminka při výběru kočárku dívá, je zajímavý design. V současné době jsou v kurzu stále kočárky s pevnou oblou hlubokou...

Instagram jako hrozba: Toto může způsobit mladým lidem

Mentální zdraví mládeže je v internetové době naštěrbené kvůli sociální síti. Sociální sítě jsou součástí našeho života, někdy se však stává, že jednotlivé příspěvky a „feedy“...

Volno v práci pro menstruující ženy?

Téma menstruace je v Indii stále velkým tabu, některé společnosti se to snaží změnit. Indická mediální společnost Culture Machine, která se zabývá natáčením virálních videí na...

Chcete mít dítě, ale nemáte s kým? I na tento problém již existuje aplikace

Budoucí matky a otcové se seznamují pouze pro účely plození dětí. Někdy to přichází pomalu a potichu. Člověk ani neví kdy a najednou se přehoupne do...

Nejnovější články

- Reklama -PR článek