- Komerční sdělení-zpravy
DomůPro ŽenyJak vám při porodu může pomoci kdoule a kdy se pro ni...

Jak vám při porodu může pomoci kdoule a kdy se pro ni rozhodnout?

-

Přítomnost duly při porodu prokazatelně snižuje procento císařských řezů.

Některé těhotné ženy jsou přesvědčeny, že při porodu je musí doprovázet jejich partner. Na sále zkrátka nechtějí být samy a potřebují podporu.

Ne vždy je však s tímto rozhodnutím ztotožněna i jejich polovička. Ve stále více případech na Slovensku proto přichází na scénu dula – žena, která sice nemusí být rodinnou příslušnicí rodičky, ale přece jí poskytne potřebnou oporu.

Čtěte také:

Hezké jaro na zahrádce začíná už na podzim

Kdo je kdoule?
Pod názvem, který pochází z řeckého slova doula a znamenal osobní otrokyni ženy, si dnes už jen málokterá maminka v očekávání představí ovocný strom se stejným pojmenováním.

„Dula je speciálně vyškolená žena, která provází budoucí matku v období těhotenství, porodu, šestinedělí a kojení. Poskytuje jí v první řadě emocionální a psychickou oporu,” charakterizuje dulu Ľuba Lapšanská z občanského sdružení Slovenské duly, které u nás sdružuje ženy s touto profesí.

Dula tedy není zdravotnice a ani nezasahuje do kompetencí zdravotnického personálu. Pro budoucí rodiče je však zdrojem praktických informací a má přehled o zdravotnických zařízeních a možnostech v regionu.

„A co je důležité – respektuje rozhodnutí maminky bez nutnosti hodnotit či komentovat je,“ dodává Lapšanská.

Přítomnost duly při porodu by měla zaručit nepřetržitou psychickou a fyzickou podporu, ale nejen to. Dula pomáhá rodičce najít přirozené prostředky pro usnadnění porodu a snaží se o to, aby pro ni byl celý proces příjemným a pohodovým.

Proč si dulu k porodu vybrat?
Kromě zmíněných výhod, že kdoule je oporou rodičky, je pomocná i těsně po porodu. Nejdůležitějším cílem je podpora raného kontaktu s miminkem, a to ideální ještě na porodním sále.

„S podporou ranního kontaktu souvisí i podpora samopřisátí. Ve spolupráci s chápavým, respektujícím personálem dokážeme opravdu i toto. Následuje podpora kojení. A ta přetrvává i do období šestinedělí,“ přibližuje Ľuba Lapšanská.

V šestinedělí pomáhá dula mamince ať ještě v porodnici, nebo už doma, se zpracováním porodního zážitku a poskytuje jí praktické informace. Mimo jiné například poradí is povinnostmi, které je třeba po porodu vyřídit na různých úřadech.

Je však důležité říci, že přítomnost duly není náhradou partnera. Otce z porodního procesu nevytlačuje, ale naopak. Ne všechny porodnice však umožňují přítomnost obou osob najednou, a tak si rodičky musí vybrat.

Podle Ľuby Lapšanské se na otce často kladou velké nároky a společnost jaksi očekává, že bude samozřejmě přítomen as přehledem bude vědět, co má dělat.

„Je jasné, že ve skutečnosti tomu tak není. Partneři bez předešlé přípravy jsou často v porodnici bezradní, pociťují strach o nejmilovanější bytosti, nevědí co mohou a co ne a mnohdy by s radostí uvítali podporu. Dula umí tatínka usměrnit a čím je muž připravenější a uvolněnější, tím více citové podpory může poskytnout své partnerce,“ tvrdí.

Počet porodů s dulou roste
Počty porodů doprovázených dulou rostou.
„Stále více žen si uvědomuje, že způsob, jakým rodí, se odráží nejen na sebevědomí, ale hlavně i na jejím vztahu k dítěti, na dítěti samotném, a tedy v konečném důsledku na celé společnosti. Psychika totiž výrazně ovlivňuje i fyzičně. O tom v dnešní době už nikdo nepochybuje,“ říká ředitelka OZ Slovenské duly.

Výzkumy potvrzují, že přítomnost duly při porodu snižuje riziko porodu císařským řezem až o 40 procent a matky, které při porodu provázela kdoule, měly dvakrát nižší pravděpodobnost, že je nebo jejich dítě postihnou porodní komplikace.

Podle statistik organizace Slovenské duly u nás využila v roce 2006 dulu pouze jedna matka. O deset let později už duly provázely při 156 porodech.

Jak vybrat dulu?
Pokud žena uvažuje o porodu s dulou, podle Luby Lapšanské by si neměla oslovení nechávat na poslední chvíli, ideální je kontaktovat ji nejpozději v šestém měsíci těhotenství. Při výběru může pomoci například seznam dolů a také osobní setkání.

To může žena absolvovat is více dulami, aby se později mohla rozhodnout, se kterou si nejlépe „sedla“.

„Při výběru je velmi důležitá osobní sympatie. Tak jako maminky, i my kdoule jsme různé typy žen, proto věříme, že každá si dokáže najít tu pravou,“ říká Lapšanská.

Ceny, v nichž se pohybují jejich služby, se také různí, protože si je stanovuje každá kdoule sama.

„Mnohé poskytují různé balíčky služeb, kde nabízejí i další své profesní zkušenosti. Velký rozdíl je v jednotlivých regionech. Bratislavské jsou jiné než ty, kde je životní úroveň na hranici přežití,“ přibližuje Ľuba Lapšanská. Obvyklá cena za setkání je podle ní podobná například individuální hodině cizího jazyka.

Dula není porodní asistentka
Laická veřejnost si často zaměňuje pojmy kdoule a porodní asistentka. Na rozdíl od kdoule je však porodní asistentka zdravotnicky vzdělaná, má kompetence a schopnosti k tomu, aby mohla samostatně odvádět porody. Kdoule může, ale v principu nemusí takové vzdělání mít a stará se pouze o jedinou rodičku.

Porodní asistentky jsou většinou zaměstnankyněmi nemocnic, duly pracují zvlášť a samostatně.

„Dula sice není zdravotnický pracovník, ale práci odborníků respektuje, nezasahuje do ní ani ji nehodnotí. Má své vymezené kompetence, nediagnostikuje, ani v žádném případě nezasahuje do porodu. Každá dula vedená v organizaci se přidržuje Etického kodexu a všech jeho bodů,“ vysvětluje Lapšanská.

„Každá z nás by chtěla, aby v porodnicích bylo všechno krásné, fungující a příjemné. No naším prvořadým cílem je vždy máma a její spokojenost. Pro každou ženu, která nás vyhledá, se snažíme udělat co nejvíc. Pokud vím, že se chce stůj co stůj vyhnout sekci, tak jí pomůžu najít takové zařízení, kde je procento sekcí nízké. Vždy vycházíme z jejích osobních potřeb a společně hledáme cestu, jak nejlépe to splnit,“ uzavírá.

Další články autora

Instagram jako hrozba: Toto může způsobit mladým lidem

Mentální zdraví mládeže je v internetové době naštěrbené kvůli sociální síti. Sociální sítě jsou součástí našeho života, někdy se však stává, že jednotlivé příspěvky a „feedy“...

Volno v práci pro menstruující ženy?

Téma menstruace je v Indii stále velkým tabu, některé společnosti se to snaží změnit. Indická mediální společnost Culture Machine, která se zabývá natáčením virálních videí na...

Chcete mít dítě, ale nemáte s kým? I na tento problém již existuje aplikace

Budoucí matky a otcové se seznamují pouze pro účely plození dětí. Někdy to přichází pomalu a potichu. Člověk ani neví kdy a najednou se přehoupne do...

Vařte jako profesionál. Poradí žena, která neuměla pokrájet ani zeleninu

Nalaďte se na všechny své smysly, změní se i váš přístup k vaření. Nikdy nepřemýšlela nad tím, že by se profesionálně věnovala vaření a její vztah...

Nejnovější články

- Reklama -PR článek